خانه پروژه گردشگری طرح مجتمع جهانگردی و توریســتی چاف؛ لنگرود
پروژه
طرح مجتمع جهانگردی و توریســتی چاف؛ لنگرود

پیرو طرح مطالعات توسعه گردشگری کرانه‌های دریای خزر و پیشنهاد ایجاد «32» مرکز توریستی در حاشیه دریای خزر «سازمان جلب سیاحان» در تاریخ اول اسفند ماه 1351 شمسی مطالعه طرح «مرکز نمونه توریستی چاف» را در کرانه‌های دریای خزر به مهندسین مشاور امکـو واگذار نمود.

هدف از انجام این مطالعات ایجاد یک مرکز نمونه توریستی با ظرفیت 2700 تخت خواب است که در زمینی به مساحت 40 هکتار جهت استفاده جهانگردان و ساکنین شهرهای مجاور ساخته خواهد شد و در فرایند برنامه‌ریزی و طراحی، تا مساحت 100 هکتار قابلیت توسعه برای آن در نظر گرفته‌ شده است. برآورد هزینه‌های طراحی و احداث فاز اول پروژه (سایت 40 هکتاری) در سال 1351 شمسی مجموعاً برابر با 50 میلیون تومان بوده است.

طرح مجموعه توریستی چاف، شامل 4 گروه کاربری و فعالیت مختلف به شرح زیر است:

الف) اماکن مسکونی

شامل: هتل، متل، ویلا، بنگالو (Bungalow)، آپارتمان، اردوگاه و ساختمان‌های مسکونی کارمندان و کارگران شاغل در مرکز نمونه توریستی چاف؛ طراحی بخش‌های مسکونی در این پروژه به نحوی صورت گرفته است که در روزهای گرم تابستان، کلیه قسمت‌ها از نسیم خنک سمت شمال بهره‌مند شوند و همین‌ طور زاویه دید گسترده به دریا حفظ شود. در این مجموعه مسیرهای تردد سواره و پیاده به‌ صورت کاملاً مجزا طراحی شده و تداخلی بین آن‌ها وجود ندارد؛ لذا افراد می‌توانند بدون هیچ‌ گونه تزاحمی به‌صورت پیاده از مسیرهای سبز و تجهیز شده خود را به ساحل دریا برسانند. به‌ علاوه مجموعه‌های مسکونی از طریق احداث کمربندهای سبز از سایر فضاها و کاربری‌های موجود در مجموعه 40 هکتاری تفکیک شده‌اند.

 

تعداد ابنیه و تخت‌های اقامتی در مرحله اول توسعه سایت

ردیف

1

2

3

4

5

6

مجموع

نوع اقامتگاه

هتل

متل

ویلا

آپارتمان

بنگالو

اردوگاه (چادر)

تعداد اقامتگاه

1

1

100

87

50

50

289

تعداد تخت

100

50

400

350

200

200

1300

 

 

ب) ساختمان‌های عمومی

شامل: ساختمان اداری مرکزی مرکز نمونه توریستی، اداره پست، تلگراف و تلفن در مجموعه، بانک، مغازه و فروشگاه‌ها، انبارها، سالن اجتماعات، مرکز کمک‌های اولیه و امداد، تأسیسات ساحلی (پلاژها)، کابین‌های رخت‌کن، رستوران و کافه، سلف سرویس، سینمای روباز، کیوسک‌ها و اسکله تجهیز شده برای قایقرانی؛ این گروه از ساختمان‌ها در نواحی نزدیک به ساحل طراحی شده و به‌وسیله بلوار وسیعی از مناطق مسکونی فاصله‌ می‌یابد.

ج) ساختمان‌های ورزشی

شامل: استخرهای شنا برای بزرگ‌سالان و کودکان، زمین های ورزشی، فضای سبز و تفرجگاه ساحلی

د) تأسیسات زیربنایی

شامل: خیابان‌های ماشین‌رو، پارکینگ، مسیرهای پیاده، شبکه آب و مخازن مربوطه، شبکه فاضلاب و تأسیسات تصفیه فاضلاب، شبکه برق و روشنایی معابر، زهکشی و سیل‌بند در پیرامون سایت پروژه. در احداث خیابان‌های فرعی منشعب از بلوار اصلی، فضایی برای دور زدن خودروها در نظر گرفته‌شده است.

 

- موقعیت سایت 40 هکتاری پروژه

مرکز توریستی نمونه چاف، در فاصله 2 کیلومتری غرب چمخاله و در فاصله 11 کیلومتری شهر لنگرود قرار دارد. سایت 40 هکتاری انتخاب شده فاقد پستی-بلندی‌های شدید بوده و زمین پوشیده از ماسه‌های نرم آن، شیب ملایمی از قسمت جنوبی به سمت دریا دارد.

یکی از عناصر طبیعی بسیار خوش‌ منظر و جاذب گردشگر در پیرامون سایت انتخاب شده رودخانه «شلمان رود» است. این رودخانه با عرض متغیر 40 تا 60 متر از کوه‌های البرز سرچشمه گرفته و در چمخاله به دریا می‌ریزد. قسمتی از این رودخانه که در منطقه چمخاله قرار گرفته است، با طول 6 کیلومتر و به موازات دریا بخش پرآبی است که در تمام طول سال می‌تواند برای قایقرانی و اسکی روی آب مورد استفاده قرار گیرد.

جاده هشت کیلومتری حدفاصل لنگرود-چمخاله، در آن روزها جاده شوسه‌ای بوده است که در مواقع بارندگی اندکی دچار لغزندگی بوده است. مدتی بعد از احداث و بهره‌برداری از مرکز توریستی نمونه چاف، این معبر آسفالت شده است. اتصال چمخاله به چاف نیز از طریق پل فلزی با عرض 3 متر روی رودخانه شلمان رود صورت می‌گیرد.

 

کارفرما: سازمان جلب سیاحان
مساحت: 40 هکتار
استان: گیلان
سال شروع: 1351
 • عکس 1
 • عکس 2
 • عکس 3
 • عکس 4
 • عکس 5
 • عکس 6
 • عکس 7
 • عکس 8
 • عکس 9
 • عکس 10
 • عکس 11
 • عکس 12
 • عکس 13
 • عکس 14
 • عکس 15
resume
Download EMCO Resume
طرح توسعه حوزه عمرانی بیلوردی

هدف از مطالعه و تهیه طرح های جامع و تفصیلی، ایجاد مراکزی به منظور تامین خدمات و تاسیسات مورد نیاز روستائیان مرکزحوزه و اقمار آن با توجه به توسعه آینده می باشد.

 طرح جامع شهر ساری

مطالعات طرح جامع مشتمل بر شناخت و تعیین وضع موجود، تحلیل و پیشنهادات به همراه ضوابط  و مقررات مربوطه

دانشکده دریایی چابهار

طراحی مجموعه دانشکده دریایی چابهار

 طرح توسعه فیزیکی مناطق ساحلی دریای خزر

برنامه ریزی فیزیکی توسعه گردشگری نوار ساحلی دریای خزر 

مجتمع مسکونی آیمان تبریز

اولین و بزرگترین پروژه بازآفرینی شهری ایران

طرح اجرایی تهران

معرفی مشکلات پیش روی تهران و ارائه راهکار 

طرح جامع جهانگردی سرعین اردبیل

(توسعه گردشگری سلامت؛ مجموعه آب درمانی، هتل و طرح تفصیلی آب‌های معدنی سرعـین اردبیل)

مجموعه فرهنگی رفاهی اکباتان

مرکز تجاری، فرهنگی، نمایشی، گردشگری، رستوران و هتل

دهکده سلامت

مجموعه های چند عملکردی شامل انواع کاربری های اقامتی، بهداشتی- درمانی، تفریحی، نمایشگاهی و تجاری

(پهنه ساحلی دریاچه چیتگر (شهدای خلیج فارس

بزرگترین عرصه تفرجی آبی تهران

ساختمان مرکزی شهرداری شیراز

طراحی منحصربفرد با موتیف های ایرانی- اسلامی

طرح جامع فضای سبز شهر ارومیه

مطالعات راهبردی با استفاده از مفاهیم  اکولوژی منظر

مجتمع مسکونی تجاری قائم

مجتمع مسکونی با ظرفیت اسکان بیش از 700 واحد مسکونی دو و سه خوابه

 تالار حافظ شیراز

آمفی تأتر چند منظوره