خانهآرشیو اخبارهمه چیز درباره پاویون سرپنتین سال ۲۰۲۲ طراحی شده توسط تستر گیتس
همه چیز درباره پاویون سرپنتین سال ۲۰۲۲ طراحی شده توسط تستر گیتس
همه چیز درباره پاویون سرپنتین سال ۲۰۲۲ طراحی شده توسط تستر گیتس

اختصاصی هنر و معماری آبگینه : به تازگی تصاویر رونمایی از پاویون سرپنتین سال ۲۰۲۲ میلادی، واقع در باغ‌ های کنزینگتون لندن (باغ هایی ۱۱۱ هکتاری واقع در مابین شهر وست مینستر و منطقه سلطنتی کنزینگتون و چلسی) و طراحی شده توسط تستر گیتس (Theaster Gates) هنرمند آمریکایی و استاد گروه هنرهای تجسمی در دانشگاه شیکاگو منتشر شده است! این ساختار کلیسا مانندِ استوانه ای شکل و به رنگ سیاه، به عنوان بیست و یکمین پاویون سرپنتین شناخته می شود که به گفته ی طراحِ خود، ارتباط میان هنر، معماری و معنویت را در تلاش برای پیوند مجدد جامعه ی شهری لندن با تجربیات فضاهای معنوی مورد بررسی قرار می دهد…


تستر گیتس پیرامون ایده ی طراحی چنین فضایی می گوید:

“کلیسای سیاه (BLACK CHAPEL) بیانگر این موضوع است که در زمان‌ حال نیز می تواند فضایی وجود داشته باشد که بتوان برای لحظاتی از تنش های زندگی روزمره دوری جست و زمانی را در سکوت گذارند…”

جالب است بدانید این پاویونِ استوانه ای شکلِ ۲۰۱ متر مربعی با قطر ۱۶ متری و با ارتفاع ۱۰٫۷ متری خود، به عنوان بزرگ ترین پاویون سرپانتین تا به امروز شناخته می شود! ساختار این پروژه شباهت قابل توجهی به تمپیه‌تو (Tempietto) یا معبد کوچک (پرستشگاه کوچک) طراحی شده توسط برامانْته (با نام اصلی دوناتو دی پاسکوتچو)، معمار و هنرمند ایتالیایی صاحب نام در دوره ی رنسانس پیشرفته دارد…

البته تستر گیتس می افزاید:

“طرح من شباهت زیادی نیز به کوره های بزرگ سفالگری استوک-آن-ترنت (Stoke-on-Trent | واقع در ناحیه میدلند غربی در مرکز انگلستان) دارد! این ایده، ادای احترامی است به صنایع دستی کشور انگلستان…”


البته تستر گیتس در مصاحبه ی دیگری نیز به این موضوع اشاره داشته است که در طراحی پاویون سرپنتین سال ۲۰۲۲ میلادی، توجه ویژه ای به معبد روتکو در هیوستون داشته است! بنایی که تلاقی هنر و معماری در آن، یک تجربه معنوی متعالی ایجاد کرده است… معبد روتکو در قالب یک بنای هشت‌ وجهی که دیوارهای داخلی آن با چهارده نقاشیِ مشکیِ رنگ‌ِ سایه‌ دار از مارک روتکو تزئین شده است، به عنوان اثری مهم در هنر و معماری مدرن شناخته می شود.

این پاویون دارای ساختار چوبی (تخته‌ های چوبیِ چندلایه ی رنگ آمیزی شده) در تعامل با پایه های بتنی پیش ساخته و همچنین سقف فولادی است که می توان قطعات آن را از یکدیگر جدا کرد و در نقاط دیگر بازسازی نمود. همچنین در کنار ورودی این پاویون، یک ناقوس برنزی برای تا تفویت اتمسفر معنوی جانمایی شده است! این ناقوس متعلق است به کلیسای سنت لورنس در ساوت ساید شیکاگو (South Side, Chicago) که در سال ۲۰۱۴ میلادی تخریب شد. همچنین بر روی دیوارهای این پاویون در فضای داخلی آن، هفت نقاشی با متریال قیر آویزان شده است!


تستر گیتس (Theaster Gates)
پاویون سرپنتین در سال ۲۰۲۲ میلادی، از دهم ماه ژوئن برای بازدید عموم آغاز بکار خواهد کرد و میزبان مجموعه ای از رویدادهای گوناگون خواهد بود. بیست و یکمین پاویون سرپنتین در طول مدت برگزاری رویداد سالانه، به عنوان محلی برای اجرای موسیقی تجربی و همچنین کارگاه های خلاقانه ی مشارکتی مورداستفاده قرار خواهد گرفت.

درباره پاویون های سرپنتین که در فهرست پربازدیدکننده ترین نمایشگاه های معماری جهان قرار دارند (با بیش از ۱/۲ میلیون بازدیدکننده در سال)، بد نیست بدانید این گالری هر سال از معمارانی که پیش از این در کشور بریتانیا فعالیت حرفه ‌ای نداشته ‌اند، دعوت می ‌کند تا سازه ‌ای موقت برای استفاده عموم را در باغ کنزینگتون هایدپارک واقع در شهر لندن طراحی کنند.

گالری های سرپنتین که از سال ۲۰۰۰ میلادی فعالیت خود را آغاز کرده است، در طی این سال ها به یک سایت بین ‌المللی ایده آل برای اجرای طرح ‌های تعاملی تبدیل شده است و در فصل تابستان هر سال (سه ماه)، میزبان یکی از هنرمندان عرصه معماری بوده است.  لازم به بیان است تاکنون معمارانی چون فرانک گری ، زاها حدید ، رم کولهاس ، ای وی وی، هرزوگ و دومورون، تویو ایتو ، بیارکه اینگلس ، سو فوجیمتو و… در این رویداد شرکت داشته اند!

 

منبع:

dezeen.com

architectsjournal.co.uk

منبع :
resume
Download EMCO Resume
طرح توسعه حوزه عمرانی بیلوردی

هدف از مطالعه و تهیه طرح های جامع و تفصیلی، ایجاد مراکزی به منظور تامین خدمات و تاسیسات مورد نیاز روستائیان مرکزحوزه و اقمار آن با توجه به توسعه آینده می باشد.

 طرح جامع شهر ساری

مطالعات طرح جامع مشتمل بر شناخت و تعیین وضع موجود، تحلیل و پیشنهادات به همراه ضوابط  و مقررات مربوطه

دانشکده دریایی چابهار

طراحی مجموعه دانشکده دریایی چابهار

 طرح توسعه فیزیکی مناطق ساحلی دریای خزر

برنامه ریزی فیزیکی توسعه گردشگری نوار ساحلی دریای خزر 

مجتمع مسکونی آیمان تبریز

اولین و بزرگترین پروژه بازآفرینی شهری ایران

طرح اجرایی تهران

معرفی مشکلات پیش روی تهران و ارائه راهکار 

طرح جامع جهانگردی سرعین اردبیل

(توسعه گردشگری سلامت؛ مجموعه آب درمانی، هتل و طرح تفصیلی آب‌های معدنی سرعـین اردبیل)

مجموعه فرهنگی رفاهی اکباتان

مرکز تجاری، فرهنگی، نمایشی، گردشگری، رستوران و هتل

دهکده سلامت

مجموعه های چند عملکردی شامل انواع کاربری های اقامتی، بهداشتی- درمانی، تفریحی، نمایشگاهی و تجاری

(پهنه ساحلی دریاچه چیتگر (شهدای خلیج فارس

بزرگترین عرصه تفرجی آبی تهران

ساختمان مرکزی شهرداری شیراز

طراحی منحصربفرد با موتیف های ایرانی- اسلامی

طرح جامع فضای سبز شهر ارومیه

مطالعات راهبردی با استفاده از مفاهیم  اکولوژی منظر

مجتمع مسکونی تجاری قائم

مجتمع مسکونی با ظرفیت اسکان بیش از 700 واحد مسکونی دو و سه خوابه

 تالار حافظ شیراز

آمفی تأتر چند منظوره